Genel Başkan

Genel Başkanımız Ahmet Akça Kimdir?

 

1971 yılında Samsun’un Bafra İlçesinde dünyaya gelmiştir. İlkokul öğrenimini Bafra’nın Türbe köyünde, ortaokul ve lise öğrenimini Bafra İmam Hatip Lisesi’nde, Yüksek öğrenimini ise Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde tamamlamıştır. Mezun olduktan sonra 1996-1999 yılları arasında 3 yıl öğretmenlik yapmıştır. 1999 yılında öğretmenlik görevini bırakarak ticari hayata başlamıştır. Çözüm Eğitim Kurumları (Çözüm Kolejleri, Çözüm Akademi Okulları, Çözüm Kurs Merkezleri, Beyaz Kalem Öğrenme Atölyeleri) ve Çözüm Yayın Grubu (3D Yayınları, Spoiler Yayınları, Eğitim Vadisi Yayınları, Martı Okul Yayınları, 4K Yayınları) şirketlerinin ortağıdır. Aynı zamanda Çözüm Eğitim Kurumları’nın Genel Müdürü olara görev yapmaktadır.

Öğrencilik yıllarında Yavuz Selim Vakfı’nda başlamış olduğu eğitim ve sivil toplum faaliyetlerine, üniversite yıllarında da devam ederek 1993 yılında Milli Gençlik Vakfı (MGV) Ankara İl Başkan Yardımcılığı, 1997 yılında ise MGV Genel Merkezi Eğitimden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevlerini üstlenmiştir.

2000 yılında Deniz Feneri Derneği Ankara Şubesinin kuruluşunda bulunarak, 2010-2013 yılları arasında Deniz Feneri Derneği Ankara Şube Yönetim Kurulu Üyeliği yapmıştır. 2003 yılında Ankara’daki Samsunlu Bürokratlar ve İş Adamlarının bir araya gelerek oluşturduğu sivil bir oluşum olan Samsunlular Platformu’nun ve 2006 yılında İstanbul ve Ankara’daki Bafralıların bir araya gelerek oluşturdukları Bafralılar platformunun kurucularından olup, bu iki platformun da aktif üyesidir. Ayrıca, Ankara Samsun Sanayici İşadamları ve Yöneticileri Derneği (ASİYAD) Yönetim kurulu üyesidir.

2011 yılında Özel Öğretim Derneği’ne (ÖZDER) üye olmuş ve 2012 yılında gerçekleştirilen olağanüstü genel kurulda Genel Başkanlığa seçilmiştir. 2012 yılından beri ÖZDER Genel Başkanlığını sürdürmektedir.

Özel Öğretim Derneği (ÖZDER) Genel Başkanlığı görevinin yanı sıra, Cihannüma Derneği Genel Başkan Vekilliği, Ders ve Kültür Kitapları Meslek Birliği (DEKMEB) Haysiyet Kurulu Üyeliği, Çözüm Eğitim Vakfı Kurucu Yönetim Kurulu Üyeliği, 29 Mayıs Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyeliği, Diyanet Vakfı Mütevelli Heyet Üyeliği ve TDV Eğitim Yatırım A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini sürdürmektedir. Bunların yanı sıra 9 Kasım 2022 tarihinde tekrar Ato Meclis Yönetiminde yer almış ve sonrasında 15 Kasım 2022 tarihinde yapılan ATO seçimleri sonucunda da Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Üyeliği’ne seçilmiştir. 15 Kasım 2022 tarihinden itibaren ATO Yönetim Kurulu Üyeliği görevini sürdürmektedir.

Ahmet Akça, evli ve iki kız çocuğu babasıdır.

Ahmet Akça

Özder Genel Başkanı