Sınavlar

Sınavlar

Türkiye Geneli Sınavlar Hakkında Bilgilendirme

LGS YKS BİLSEM

8 OCAK 2022 ÖZDER Türkiye Geneli BİLSEM Bilişsel Yeterlilik Sınavları Bilgilendirme Yönergesi

Bilsem, Bilim ve Sanat Eğitim Merkezlerinin kısaltılmış ismidir. İlkokullarda sınavla tespit edilen özel yetenekli öğrencilerin örgün eğitim kurumlarındaki eğitimlerini aksatmayacak şekilde bireysel yeteneklerinin farkında olmalarını sağlamak ve sahip oldukları kapasitelerini geliştirerek üst düzeyde kullanmalarını sağlamak amacıyla devlete bağlı olarak açılmış olan özel eğitim kurumlarıdır. Türkiye genelinde her ilde bulunmakla birlikte nüfus yoğunluğuna göre büyük şehirlerde çok fazla bilsem olabilmektedir.
Özel Öğretim Derneği (ÖZDER) olarak Türkiye ilk defa uygulanacak Bilsem Bilişsel Yetenek Sınavı, Bilim ve Sanat Merkezlerinin öğrenci alımında kullanılan Grup Tarama Sınavlarına benzer şekilde oluşturulmuştur.

Sınav Yönergesi aşağıda açıklanmıştır
1- Sınav İlkokul 1-2-3-4. Sınıf öğrencilerine uygulanacaktır.

2- Her bir sınıf düzeyinde 40 soru sorulacaktır. Süre olarak 80 dakika verilecektir.

3- Sınavda, bireysel olarak öğrencinin bilişsel yeteneği ölçüleceğinden dolayı herhangi bir sıralama yapılmayacaktır. Öğrenciye Bireysel Değerlendirme Raporu şeklinde doğrularının ve yanlışlarının gösterildiği bir karne verilecektir.

4- Sınav, Algı, Dikkat, Akıl Yürütme, Bellek, Sayısal Zekâ ve Görsel Zekâ alanlarından yapılacaktır. Türkçe, Matematik ve Genel Yetenek Bilgisi Bilişsel yetenek alanlarında yukarıda verilen alanlardan değerlendirilecektir.

5- Her bir soru 2,5 puan üzerinden değerlendirilecek ve 100 üzerinden öğrenciye bir puan verilecektir.

6- Sınav 8 Ocak 2022 ve sonraki günlerde uygulanacaktır. Sınav sonucuna göre bir sıralama ve yarışma olmayacağından dolayı farklı kurumlarda farklı günlerde ve farklı seanslarda uygulanmasında herhangi bir sakınca yoktur.

7- Sınav son sipariş tarihi 3 Ocak 2022 Pazartesi günüdür.

8- Sınav sonuçları 13 Ocak Perşembe günü değerlendirilerek www.ozelogretim.org.tr adresinden duyurulacaktır.

9- Sınav katılım ücreti her bir sınıf düzeyi için 5 TL’dir.

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

X