TOBB Eğitim Meclisi Ankara’da toplandı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Eğitim Meclisi Toplantısı, Genel Başkanımız Ahmet Akça ve Genel Başkan Yardımcımız Ömer Günaydın’ın da katılımlarıyla, Meclisten Sorumlu TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Selçuk Öztürk ve Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü Eğitim Politikaları Daire Başkanı Vedat Kuşgözoğlu’nun katılımı ile Meclis Başkanı Dr.Yusuf Ekinci başkanlığında özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının üst düzey temsilcilerinin yoğun ilgisi ile Ankara Birlik Merkezinde gerçekleştirildi.​

Meclis Başkanı Dr.Yusuf Ekinci, yaptığı açılış konuşmasında üyelerle yüz yüze bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti ifade ederek ,sektör için önem arz eden konuları istişare etmek için bir araya gelindiğini vurguladı.

Meclisten Sorumlu TOBB Başkan Yardımcısı Selçuk Öztürk ise, sektör temsilcilerinin çalışmalarına değindiği konuşmasında, Aralık ayında Meclis Üyelerinin katılımı ile Konya’da yapılması planlanan İstişare Toplantısında sektör temsilcilerini ağırlamaktan mutluluk duyacağını belirtti.

Meclis Üyeleri de; kurumların daha fazla zarar görmemeleri, faaliyetlerini sağlıklı bir şekilde yürütüp kaliteli bir eğitim sunmaları için sınırlandırılmış olan özel okul artış oranının kaldırılması gerektiğini ifade ettiler.

Yüksek enflasyon, asgari ücrette yaşanan artışlar, EYT ile ilgili çıkartılacak karar, 3600 ek göstergenin kabulü gibi durumlarda özel öğretim kurumlarının nasıl bir yol izlenmesi gerektiği tartışılarak, atılması gereken adımlar istişare edildi.

Sektördeki yaşanan maliyet artışları nedeniyle, teşvik mekanizmalarının oluşturulmasının gerekliliği fikrinde birleşen Üyeler, 2023 yılı eğitim-öğretim yılından umutlu olduklarını ifade ettiler.

Ayrıca toplantıda, Özel Öğretim Kurumlarındaki su, doğal gaz ve elektrik ücretlendirilmesi ve tarifeleri ele alındı.

Toplantıya davet edilen, Rehabilitasyon Dünyası Kurucusu Mehmet Topsakal tarafından Eğitimde Markalaşma “Rehabilitasyon Dünyası”, İntersteno Uluslararası Bilgi İşlem ve İletişim Federasyonu Türkiye Temsilcisi Seçkin Köse tarafından “Bilgisayar Bilimsel F Klavyenin Eğitime ve Ekonomiye Sağlayacağı Faydalar”, F Klavye 2022 Dünya Şampiyonu Erdi Çiller tarafından “Klavye ve Bilimsellik”, Anaokullar Derneği Başkanı Nebahat Boğut tarafından “Okul Öncesi Eğitimin Yaygınlaştırılmasında ve Öğrenci Sayısının Artmasında Özel Kurumların Rolü”, Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Eren Ceylan tarafından “Eğitim ile Tersine Beyin Göçü” sunumu gerçekleştirildi.

Toplantıya davet edilen MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü Eğitim Politikaları Daire Başkanı Vedat Kuşgözoğlu ise, her zaman sektör ile yan yana olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, üyelerin sorularını yanıtladı.

Leave A Comment

Sepetinizde ürün bulunmuyor.